Подібний принцип з приватними експертизами привів до того, що сьогодні аналіз архітектурних проектів фактично не проводиться. Забудовники часто просто купують експертні висновки.

Передача функцій контролю приватним експертам у сфері будівництва в Україні не спрацює - заступник голови Архітектурної палати НСАУ

Єдина державна електронна система в сфері будівництва, яку пропонує створити законопроект №5655 про реформу містобудування, передбачає передачу функцій контролю приватним експертам. Однак подібний принцип в Україні не працює, що вже перевірено введенням приватних експертиз, заявила в інтерв'ю заступник голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Ганна Кірій.

«Функції держави делегуються ринку - звучить красиво. Але тут не треба бути Нострадамусом: цим принципом вже скористалися, коли зробили приватні експертизи проектів. До чого це призвело? Мінімум, три рази в тиждень мені дзвонять з пропозицією: «Ми така-то і така-то експертиза, несіть, будь ласка, нам проектну документацію, і ви отримаєте позитивний висновок за два дні». Але в проектній документації кілька тисяч сторінок! Її фізично неможливо за два дні навіть прочитати. Поява таких «експертів» і таких «експертиз» вже сьогодні призвело до того, що аналіз архітектурних проектів фактично не проводиться », - заявила Кірій.

Вона додала, що забудовники часто просто купують експертні висновки, причому за дуже малі гроші. Адже 50-100 тисяч гривень - для «висотки» це три копійки.

«Тобто в наших умовах цей механізм вже не працює. А ми хочемо скористатися ним, щоб провести глобальну реформу? Репутація насправді важлива для архітектора, - своїми іменами ми називаємо свої компанії. Абстрактна ж репутація безіменного архітектурного контролю - це просто смішно. Як і у випадку з «Вокс Чек», на жаль, і їх репутацією. Це ж просто - проаналізувати пост, подати це як «аналіз законопроекту і реформи», вхопитися за юридичні формальності замість суті - і назвати реальну критику «брехнею і маніпуляціями», - додала заступник глави Архітектурної палати НСАУ.

Мова йде про публікацію Кірій, в якому вона назвала ідею передачі функцій контролю приватникам «приватним ДАБІ». Саме його «Вокс Чек» нібито проаналізував на замовлення глави профільного підкомітету Верховної Ради Олени Шуляк. Зокрема, Кірій публічно звинуватили в маніпуляціях і брехні.

«Ми зараз з вами говоримо не про обгортці, в яку активно пакують законопроект, а про те, що під нею. З єдиною метою - відсікти лобізм, не втративши тих цінних напрацювань, які в ньому дійсно є , - додала Кірій.