ДП «Волиньторф» було оштрафоване Державною архітектурно-будівельної інспекцією на суму більш ніж півмільйона гривень, з чим представники самого підприємства категорично не згодні, адже вважають, що штраф на них наклали за помилку проектувальників, яка до речі вже давно виправлена.
У вівторок 17 січня на черговому судовому засіданні продовжено розгляд позову ДП «Волиньторф» з приводу будівництва бази сировини «Засвіття-Ситнелюк» для торф’яного заводу «Сойнеторф».
Держпідприємство замовило будівництво у ПП «Ковелькомунпроект», яке в ході проектування, начебто на основі змін до ДСТУ, визначило об’єкту IV категорію складності.
Після того, як філія ДП «Спеціалізована державна експертна організація – центральна служба Української державної будівельної експертизи» у січні 2016-го надала експертний висновок про те, що будівництво є об’єктом IV категорії складності, ДП «Волиньторф» подав уточнюючі розрахунки проектантам, відповідно до яких ті внесли зміни до проекту і визначили категорію складності об’єкта як ІІІ.
Відповідно до постанови КМУ від 27.04.2011 № 557 Про затвердження Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, до IV категорії складності належать об’єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак:
1) розраховані на постійне перебування більш як 300 осіб та (або) періодичне перебування більше 500 осіб;
2) становлять можливу небезпеку для більш як 10000 осіб, які перебувають поза об’єктом;
3) у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть спричинити збитки в обсязі понад 15000 мінімальних розмірів заробітних плат; можуть призвести до припинення функціонування об’єктів транспорту, зв’язку, енергетики та інженерних мереж регіонального рівня; можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини місцевого значення.
Та об’єкт ДП «Волиньторфу» за переконанням представників підприємства не має жодної з цих ознак. На базі «Засвіття-Ситнелюк» постійно перебуватиме лише 26 працівників, в цьому районі проживає 4564 особи, ділянка не розташована в межах охоронної зони, а припинення видобутку торфу на цій ділянці не буде впливати на об’єкти транспорту, енергетики та інших мереж регіонального рівня.
Таким чином проектувальники мали право змінити категорію складності проекту.
Новий проміжний висновок експерти надали восени, де була зазначена категорія складності ІІІ і деякі недоліки, що треба було усунути в кошторисі. Наступний висновок вже був позитивним, проте категорія в ньому зазначена не була, оскільки для об’єктів І-ІІІ категорій вона не вказується, а сама експертиза проводилася лише в кошторисній частині, де й відбувалися категорійні зміни.
Зареєструвавши декларацію на початок будівельних робіт, ДП «Волиньторф» розпочало будівництво. Аж тут раптом на держпідприємство завітала ДАБІ з перевіркою, за результатами якої ДП «Волиньторф» було оштрафовано на 536 500 гривень. До того ж підприємству наказали припинити будівництво.
Під час судового засідання головний інспектор будівельного нагляду ДАБІ Олександр Коломієць пояснював, що під час реєстрації декларації ДАБІ перевіряє лише повноту наданих даних, а за їх правдивість відповідає замовник. Після того, як ДАБІ зареєструвало декларацію, «виник сумнів».
Другий висновок (щодо кошторисних призначень і де не вказано категорійності) та проміжний лист (у якому категорійність вказана) ДАБІ до уваги не взяло. Мотивували інспектори свої висновки тим, що треба було віддати на експертизу увесь проект, а не лише кошторис.
«Інспекція вказала, що треба зробити і як. Проектанти переглянули розрахунки і визначили, що це ІІ категорія, але, щоб перестрахуватися, вписали ІІІ. Згідно законодавства експертизу для ІІІ категорії треба проводити тільки в кошторисній частині, що ми й зробили. Нам експертиза дала висновок і ми отримали декларацію на початок робіт й приступили до роботи. Але одночасно ДАБІ проводить перевірку, зупиняє дію нашої декларації і призначає штраф, бо ми почали будівництво начебто без дозвільних документів. Але, згідно з чинним законодавством, ми все виконали. Та після перевірки нам анулювали декларацію» – розповідає директор ДП «Волиньторф» Іван Киричик.
Він також додав, що: «Півмільйона штрафу – це для нас, звісно, багато, адже за рік на підприємстві було трохи більше 3 мільйонів гривень прибутку. Тож це великі для нас гроші. Крім того, зупинка будівництва об’єкту призведе, що у 2017 році ми не зможемо ввести в експлуатацію частину площі, а це - 36 тисяч тонн торфу. Якщо ми не введемо ділянку в експлуатацію – на підприємстві може бути простій 2,5-3 місяці».